Sort by

theriverjordan has logged 41 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Man with the Gun

Man with the Gun

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry