Sort by

theriverjordan has logged 28 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scum

Scum

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snake in the Eagle's Shadow

Snake in the Eagle's Shadow

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Val

Val

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Freebie and the Bean

Freebie and the Bean

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry