Sort by

theriverjordan has logged 31 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Topaz

Topaz

1969
×
Read the review Edit this entry  
29
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zero Fucks Given

Zero Fucks Given

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Confess

I Confess

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry