• Little Women

    ★★★★

  • Klaus

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Queering the Script

    ★★★½

  • Doctor Who: The Missing Episodes

    ★★★★

  • The Grinch

    ★½

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

  • The Strange Life of Dr. Frankenstein

    ★★★

  • Edge of the Knife

    ★★★

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★

  • Fake Friends Episode Two: Parasocial Hell

  • The Fireflies Are Gone

    ★★★½

  • Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

    ★★★★

  • Birds of Passage

    ★★★★

  • Rafiki

    ★★★½

  • The Wolf House

    ★★★½

  • Todd Glass: Act Happy

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★½

  • Year of the Snake

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Rider

    ★★★★

  • Faces Places

    ★★★★½

  • Okja

    ★★½

  • cat city

  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story

    ★★★½

  • Keep the Change

    ★★★½

  • Adventure Time: Elements

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★

  • Tonsler Park

    ★★★★½

  • Adventure Time: Islands

    ★★★★

  • Jim Gaffigan: Cinco

    ★★★

  • Chris Olsen - The Boy Who Cried

    ★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★★

  • Ears, Nose and Throat

    ★★★★

  • Maudie

    ★★★

  • Lost in Paris

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★

  • La La Land

    ★★★

  • Hermia & Helena

    ★★★½

  • Shin Godzilla

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★½

  • American Honey

    ★★★½

  • Debra Paget, For Example

    ★★★★

  • Computer Fighters

  • The Love Witch

    ★★★★

  • Mike Nichols: An American Master

    ★★★★

  • Cameraperson

    ★★★★½

  • Partners

  • To Save Christmas

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★½

  • Adventure Time: Stakes

    ★★★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

  • Spooky Squad: Bigfoot's Big Feat

  • This Summer Feeling

    ★★★½

  • Paul F. Tompkins: Crying and Driving

  • The Fits

    ★★★½

  • Heart of a Dog

    ★★★

  • Leslie Howard: The Man Who Gave a Damn

    ★★★

  • Once a Chicken

    ★★

  • Sweet Bean

    ★★★½

  • Jurassic World

  • Mustang

    ★★★★½

  • Son of Saul

    ★★

  • Our Stars

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • The Vanity Tables of Douglas Sirk

    ★★★★

  • I, Dalio

    ★★★★

  • Max & James & Danielle

    ★★★½