Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Woman in Hiding

Woman in Hiding

1950
×
★★★
Edit this entry  
27
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★★★
Edit this entry  
26
Female on the Beach

Female on the Beach

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Naked Alibi

Naked Alibi

1954
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rats in Spats

Rats in Spats

1944
×
Edit this entry  
24
The Undercover Man

The Undercover Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
23
Convicted

Convicted

1950
×
★★★
Edit this entry  
22
A Jolly Good Furlough

A Jolly Good Furlough

1943
×
Edit this entry  
22
The Little Bantamweight

The Little Bantamweight

1938
×
Edit this entry  
22
The Great Flamarion

The Great Flamarion

1945
×
Edit this entry  
21
Venetian Bird

Venetian Bird

1952
×
Edit this entry  
21
Golden Salamander

Golden Salamander

1950
×
Edit this entry  
20
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★½
Edit this entry  
20
The October Man

The October Man

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
Home of the Brave

Home of the Brave

1949
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lost Boundaries

Lost Boundaries

1949
×
★★★
Edit this entry  
18
Snowbound

Snowbound

1948
×
Edit this entry  
18
The Man in Grey

The Man in Grey

1943
×
★★★
Edit this entry  
17
A Strange Adventure

A Strange Adventure

1956
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Men Are Such Fools

Men Are Such Fools

1938
×
★★★
Edit this entry  
17
Power of the Press

Power of the Press

1943
×
Edit this entry  
16
A Bullet for Joey

A Bullet for Joey

1955
×
★★½
Edit this entry  
16
Storm Fear

Storm Fear

1955
×
★★★
Edit this entry  
15
Big House, U.S.A.

Big House, U.S.A.

1955
×
★★★
Edit this entry  
15
Witness to Murder

Witness to Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fear

Fear

1946
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Day I Will Never Forget

The Day I Will Never Forget

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Waterfront Women

Waterfront Women

1950
×
★★★
Edit this entry  
14
Too Weak to Work

Too Weak to Work

1943
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Merchandise Mart

The Merchandise Mart

1956
×
★★
Edit this entry  
14
The Impossible Possum

The Impossible Possum

1954
×
★★★
Edit this entry  
13
Dr. Monica

Dr. Monica

1934
×
★★★
Edit this entry  
13
The Teckman Mystery

The Teckman Mystery

1954
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Edit this entry  
12
Illegal

Illegal

1955
×
★★★½
Edit this entry  
11
Side Street

Side Street

1950
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Vicious Circle

The Vicious Circle

1957
×
Edit this entry  
11
The Interrupted Journey

The Interrupted Journey

1949
×
★★★
Edit this entry  
11
Wait Till the Sun Shines, Nellie

Wait Till the Sun Shines, Nellie

1932
×
★★★
Edit this entry  
11
Cosh Boy

Cosh Boy

1953
×
★★★
Edit this entry  
10
Thunderstorm

Thunderstorm

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
Christmas from Hollywood

Christmas from Hollywood

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
The Nine Lives of Christmas

The Nine Lives of Christmas

2014
×
★½
Edit this entry  
09
No Trees in the Street

No Trees in the Street

1959
×
★★★
Edit this entry  
09
The Connection

The Connection

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Time Lock

Time Lock

1957
×
★★★
Edit this entry  
08
Time Is My Enemy

Time Is My Enemy

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Riff-Raff

Riff-Raff

1947
×
★★★★
Edit this entry  
07
Where Danger Lives

Where Danger Lives

1950
×
★★★
Edit this entry