maddie has logged 134 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★½
Edit this entry  
07
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
Edit this entry  
03
Gifted

Gifted

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tweet

Tweet

2015
×
Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
Carol Support Group

Carol Support Group

2017
×
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Bachelors

The Bachelors

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Split

Split

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Edit this entry  
27
Preposterous

Preposterous

2016
×
Edit this entry