maddie has logged 21 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lightningface

Lightningface

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
15
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Edit this entry