Sort by

theshrillest has logged 161 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leaning Into the Wind: Andy Goldsworthy

Leaning Into the Wind: Andy Goldsworthy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
Edit this entry  
13
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Edit this entry  
13
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
08
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Buck and the Preacher

Buck and the Preacher

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
He Who Must Die

He Who Must Die

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
04
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
The World, the Flesh and the Devil

The World, the Flesh and the Devil

1959
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry