Sort by

theshrillest has logged 69 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Azor

Azor

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fable

The Fable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gaia

Gaia

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nine Queens

Nine Queens

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lured

Lured

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miles Davis: Copenhagen Live 1969

Miles Davis: Copenhagen Live 1969

2010
×
Edit this entry  
21
The Tall Target

The Tall Target

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Time Trap

Time Trap

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
9/21/21

9/21/21

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rosas Danst Rosas

Rosas Danst Rosas

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry