RSS feed for theshrillest
  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★★½

    despite some incredibly rote dialogue and a very limp performance from the romantic interest, I felt warm towards this one, as I do toward pretty much any popcorn standalone sci-fi that does some cool world building. I'd watch a sequel.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★

    heart of darkness in the darkness of space.

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★½

    good with some great performances. the ending was a little too neat for a meditation on moral complexity.

  • Pickup on South Street

    Pickup on South Street

    ★★★★

    This is the stuff right here. I loved Fuller's band of patriotic, anti-communist low-lifes.

  • The Animatrix

    The Animatrix

    ★★★½

    appropriately, the shorts that are more tied into the Matrix sequels are the ones that have aged most poorly. Final Flight of the Osiris probably has aged the worse, as it was basically demo reel for now outdated cgi tech; The Kid's Story is alright, but it's hard to forget how poor the payoff for his storyline was in the third Matrix movie.

    I remember being disappointed by the Second Renaissance I & II, but in retrospect, I was impressed by…

  • Good Morning

    Good Morning

    ★★★★½

    Nothing like revisiting a movie you already like and finding out that you like it even more now than the first time.

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★

    bong joon-ho is just an incredibly adept director, hard to believe that this was only his second movie. david fincher eat your heart out.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    he went in.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    Never saw the first one in the theater, so I remedied that.

    -- on the big screen you can really appreciate the fine details, like the liquid sticking to cypher's awful mustache after he takes a sip of the bootleg liquor

    -- for real though: I really do think gloria foster's fantastic scene as the oracle is the capstone that holds this whole movie together. and an aside: she was so beautiful.

    -- while watching this time I was thinking…

  • Secrets & Lies

    Secrets & Lies

    ★★★★

    obviously, mike leigh did not invent tragicomedy in secrets & lies, but the way the movie shifts between and layers tonal registers is so amazing that it feels like he totally did. everyone is acting their heads off in the movie, and leigh's famous improvisational, collaborative approach to scripting and shooting really shines. It is the baseline emotional fidelity which this approach gives the movie that prevents it from tipping into soapy melodrama.

    I really would rather not bring this up,…

  • Sherlock, Jr.

    Sherlock, Jr.

    ★★★★★

    forty-five minutes! forty-five!

  • Hyenas

    Hyenas

    ★★★★½

    wow. wow.