RSS feed for Jake

Jake has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
★★½
Edit this entry  
29
Christmas Break-In

Christmas Break-In

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Edit this entry  
28
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Am Here....Now

I Am Here....Now

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
01
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In a Corner

In a Corner

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Two Sisters

Two Sisters

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Horror Brunch

Horror Brunch

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Treat

A Christmas Treat

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Student of Prague

The Student of Prague

1913
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncle Josh at the Moving Picture Show

Uncle Josh at the Moving Picture Show

1902
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncle Josh in a Spooky Hotel

Uncle Josh in a Spooky Hotel

1900
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncle Josh's Nightmare

Uncle Josh's Nightmare

1900
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jesus Is King: A Kanye West Film

Jesus Is King: A Kanye West Film

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry