RSS feed for Jake

Jake has logged 142 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Bulk

The Amazing Bulk

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Style Wars

Style Wars

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tolkien in Oxford

Tolkien in Oxford

1968
×
★★★
Edit this entry  
18
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
★½
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Edit this entry  
18
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bad Brains: Live at CBGB

Bad Brains: Live at CBGB

1982
×
★★★
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Reefer Madness: The Movie Musical

Reefer Madness: The Movie Musical

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
★½
Edit this entry  
23
I Was a Teenage Werewolf

I Was a Teenage Werewolf

1957
×
★★
Edit this entry  
22
Invasion of the Saucer-Men

Invasion of the Saucer-Men

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Snake Bite

Snake Bite

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★
Edit this entry  
18
The Blue Shell Incident

The Blue Shell Incident

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Them!

Them!

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★½
Edit this entry  
13
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★½
Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Read the review Edit this entry  
11
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cramps: Live at Napa State Mental Hospital

The Cramps: Live at Napa State Mental Hospital

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
The SpongeBob Musical: Live on Stage!

The SpongeBob Musical: Live on Stage!

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
Read the review Edit this entry  
24
The General

The General

1926
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Edit this entry