RSS feed for Jake
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mad Doctor

The Mad Doctor

1933
×
★★½
Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Edit this entry  
16
The Sinking of the Lusitania

The Sinking of the Lusitania

1918
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Enchanted Drawing

The Enchanted Drawing

1900
×
★★★
Edit this entry  
16
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Maggie Simpson in The Longest Daycare

Maggie Simpson in The Longest Daycare

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
'E'

'E'

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sami Blood

Sami Blood

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Cold Fever

Cold Fever

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Edit this entry  
29
Punch Drunks

Punch Drunks

1934
×
★★★
Edit this entry  
29
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Attack of the Giant Leeches

Attack of the Giant Leeches

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1959
×
Read the review Edit this entry  
28
Little Soldier

Little Soldier

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Gorilla

The Gorilla

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Legally Blonde: The Musical

Legally Blonde: The Musical

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
Amateurs

Amateurs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The '?' Motorist

The '?' Motorist

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★
Edit this entry  
21
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★½
Edit this entry  
21
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
★★
Edit this entry  
21
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
★★★
Edit this entry  
19
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Purified

The Purified

2003
×
★★½
Edit this entry  
12
Open Hearts

Open Hearts

2002
×
★★
Edit this entry  
11
Under the Rainbow

Under the Rainbow

1981
×
Edit this entry  
11
Rising To The Challenge

Rising To The Challenge

1987
×
★½
Edit this entry  
11
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Turbo

Turbo

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Edit this entry