RSS feed for Jake
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Purified

The Purified

2003
×
★★½
Edit this entry  
12
Open Hearts

Open Hearts

2002
×
★★
Edit this entry  
11
Under the Rainbow

Under the Rainbow

1981
×
Edit this entry  
11
Rising To The Challenge

Rising To The Challenge

1987
×
★½
Edit this entry  
11
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Turbo

Turbo

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mars Needs Moms

Mars Needs Moms

2011
×
★½
Edit this entry  
03
Gravedigger Dave’s Halfway House

Gravedigger Dave’s Halfway House

×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Double King

Double King

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
This Man Can't Die

This Man Can't Die

1968
×
★½
Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wesley Willis: The Daddy of Rock 'n' Roll

Wesley Willis: The Daddy of Rock 'n' Roll

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Unlocked

Unlocked

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Surf Nazis Must Die

Surf Nazis Must Die

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Stop! Or My Mom Will Shoot

Stop! Or My Mom Will Shoot

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bring Me the Head of Charlie Brown

Bring Me the Head of Charlie Brown

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★
Edit this entry