RSS feed for Jake
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Joshua and the Promised Land

Joshua and the Promised Land

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Johnny Yuma

Johnny Yuma

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
RBG

RBG

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tag

Tag

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pizza My Heart

Pizza My Heart

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead Stories

Eraserhead Stories

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nancy

Nancy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jud Süß

Jud Süß

1940
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Gustav III:s Äktenskap

Gustav III:s Äktenskap

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Help! I'm A Fish

Help! I'm A Fish

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry