2019

Jake K Jake K’s year in review

Highest rated films

  • Us

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Greatest Show on Earth

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Invader ZIM: Enter the Florpus

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Troll 2

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 155 Films watched
  • 12.9 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

The Maltese Falcon

Jan 15

Last Film

The Cowboy and the Frenchman

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
52 films
Comedy
46 films
Horror
34 films
Action
33 films
Sci Fi
31 films
Thriller
29 films
Adventure
22 films
Fantasy
20 films
Crime
18 films
Animation
15 films
USA
116 films
UK
24 films
France
12 films
Italy
9 films
Germany
6 films
Japan
6 films
Canada
5 films
China
4 films
Ireland
3 films
Belgium
2 films
English
138 films
German
14 films
French
13 films
Spanish
11 films
Japanese
10 films
Italian
10 films
Norwegian
2 films
Chinese
2 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 64 Added 488

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jake’s most liked review

Eraserhead

★★★★★

Eraserhead is a terrifying, gore filled, dream-like experience. Like a real nightmare, its terror is rooted in personal fear: in this case, the fear of adulthood. Surreal cinematography, character designs, editing, and acting brilliantly surround this film with an atmosphere of suspense and paranoia, as the viewer never knows just…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Tall Girl
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Greatest Show on Earth

Films Jake watched in 2019

  • The Cowboy and the Frenchman
  • Christmas Break-In
  • Sunset Boulevard
  • White Christmas
  • Christmas with the Kranks
  • The Lobster
  • Seven Psychopaths
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Blue Velvet
  • I Am Here....Now
  • Chinatown
  • Bicycle Thieves
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Troll 2
  • In a Corner
  • I Was a Teenage Serial Killer
  • Two Sisters
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Horror Brunch
  • A Christmas Treat
  • Possibly in Michigan
  • Vincent
  • Beneath the Skin
  • Dawn of the Dead
  • Rosemary's Baby
  • Nosferatu
  • The Student of Prague
  • Uncle Josh at the Moving Picture Show
  • Uncle Josh in a Spooky Hotel
  • Uncle Josh's Nightmare
  • A Nightmare
  • The Execution of Mary, Queen of Scots
  • House on Haunted Hill
  • The Old Dark House
  • The Devil Bat
  • Jesus Is King: A Kanye West Film
  • La Jetée
  • The Shining
  • Gemini Man
  • Joker
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Evangelion: Death (True)²
  • Hereditary
  • The Night of the Hunter
  • Suspiria
  • Us
  • Le Samouraï
  • Alien
  • The Greatest Show on Earth
  • Tall Girl
  • Booksmart
  • Thief
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Rififi
  • The Warriors
  • My Neighbor Totoro
  • World of Tomorrow
  • Dune
  • Invader ZIM: Enter the Florpus
  • The Thing
  • The Farewell
  • The Civil War
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Death Proof
  • White Zombie
  • Delicatessen
  • Death Rides a Horse
  • The Elephant Man
  • Suicide Squad
  • Throw Momma from the Train
  • Her
  • Rebel Without a Cause
  • The Favourite
  • The Death of Stalin
  • The Fly
  • Shivers
  • Spider-Ham: Caught in a Ham
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Stop Making Sense
  • Good Omens
  • Avengers: Endgame
  • Heathers
  • Shrek the Musical
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Hot Cross Bunny
  • So You Want to Be a Detective
  • Battle Royale
  • Mary Queen of Scots
  • Apocalypse Now
  • Dirty Harry
  • The Spy Who Dumped Me
  • Who Killed Captain Alex?
  • Blood Simple
  • The Producers
  • At Eternity's Gate
  • Stagecoach
  • Avengers: Infinity War
  • Thor: Ragnarok
  • Triumph of the Will
  • Day of Freedom - Our Armed Forces
  • The Birth of a Nation
  • Aliens
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Johnny English Strikes Again
  • Gerald's Game
  • Suspiria
  • Joshua and the Promised Land
  • Captain Marvel
  • Ant-Man and the Wasp
  • A Star Is Born
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Bohemian Rhapsody
  • First Man
  • Shoplifters
  • Footlight Parade
  • Johnny Yuma
  • Over the Garden Wall
  • Deadpool 2
  • The Crow
  • RBG
  • They Shall Not Grow Old
  • Trainspotting
  • Tag
  • Fitzcarraldo
  • Mandy
  • Pizza My Heart
  • Roma
  • Eraserhead Stories
  • Eraserhead
  • The Amputee
  • The Grandmother
  • The Alphabet
  • Six Men Getting Sick
  • Nancy
  • To All the Boys I've Loved Before
  • ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke
  • Das Boot
  • First Reformed
  • Pacific Rim
  • Kung Fu Hustle
  • This Is the End
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Army of Darkness
  • Blow-Up
  • BlacKkKlansman
  • Sicario
  • Sorry to Bother You
  • The Maltese Falcon

World Map

Highly rated films Jake is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more