2020

Jake K Jake K’s year to date

Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★½

  • Dogville

    ★★★★½

  • Autumn Sonata

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 152 Films watched
  • 19 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

The Aristocats

Jan 1

Most Watched

Hair Love

twice

Star Wars: The Rise of Skywalker

twice

Plan 9 from Outer Space

twice

Parasite

twice

Last Film

Labyrinth

Aug 14

Genres, Countries & Languages

Drama
54 films
Comedy
54 films
Horror
34 films
Animation
30 films
Thriller
25 films
Family
23 films
Adventure
23 films
Action
22 films
Fantasy
21 films
Sci Fi
16 films
USA
114 films
UK
14 films
New Zealand
8 films
France
8 films
Canada
7 films
Germany
6 films
Sweden
6 films
Denmark
5 films
South Korea
4 films
Italy
3 films
English
137 films
French
15 films
German
11 films
Spanish
9 films
Italian
7 films
Swedish
6 films
Korean
5 films
Danish
4 films
Dutch
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 78 Added 451

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jake’s most liked review

Star Wars: The Rise of Skywalker

★★

JJ has a decent sense of visual flair, and I found some story ideas good (mostly those pulled from The Last Jedi - which the film unfortunately mostly tries to ignore) but The Rise of Skywalker suffers from overuse of uncreative callbacks to the original trilogy, as well as poor pacing and apparent fatigue from all involved in the creation of the film.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Amazing Bulk
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Rising To The Challenge

Films Jake watched in 2020

  • Labyrinth
  • Spellbound
  • The Princess and the Frog
  • Green Room
  • Timid Tabby
  • Dicky Moe
  • Ah, Sweet Mouse-Story of Life
  • Who Scent You?
  • Just Plane Beep
  • The Middleton Family at the New York World's Fair
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Purple Rain
  • Wonder
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Cabaret
  • The Amazing Bulk
  • Style Wars
  • Tolkien in Oxford
  • The Return of the King
  • The Lord of the Rings
  • The Hobbit
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • 1917
  • Bad Brains: Live at CBGB
  • Hamilton
  • Altered States
  • Fateful Findings
  • Uncut Gems
  • Reefer Madness: The Movie Musical
  • Tell Your Children
  • I Was a Teenage Werewolf
  • Invasion of the Saucer-Men
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Ralph Breaks the Internet
  • Snake Bite
  • Snakes on a Plane
  • The Blue Shell Incident
  • Them!
  • Silent Night
  • Do the Right Thing
  • Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker
  • Silent Night Deadly Night 4: Initiation
  • Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!
  • Silent Night, Deadly Night Part 2
  • Silent Night, Deadly Night
  • Booksmart
  • Dracula
  • The Cramps: Live at Napa State Mental Hospital
  • The SpongeBob Musical: Live on Stage!
  • The Harder They Come
  • Toy Story 4
  • Piper
  • Robot Monster
  • The General
  • The Book of Henry
  • The Lodge
  • Black Swan
  • Mystery of the Wax Museum
  • The Mad Doctor
  • House
  • First Blood
  • (500) Days of Summer
  • The Hustle
  • The Sinking of the Lusitania
  • The Enchanted Drawing
  • The Meaning of Life
  • Kitbull
  • Meshes of the Afternoon
  • Maggie Simpson in The Longest Daycare
  • 'E'
  • Hair Love
  • Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted
  • Wild at Heart
  • Sami Blood
  • Pulp Fiction
  • Nacho Libre
  • The Man Without a Past
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Cold Fever
  • The Man Who Fell to Earth
  • Train to Busan
  • Breakfast at Tiffany's
  • Punch Drunks
  • Little Shop of Horrors
  • Attack of the Giant Leeches
  • Plan 9 from Outer Space
  • Little Soldier
  • The Gorilla
  • Legally Blonde: The Musical
  • Amateurs
  • The '?' Motorist
  • Sallie Gardner at a Gallop
  • Roundhay Garden Scene
  • Poor Pierrot
  • Dickson Experimental Sound Film
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • Call Me by Your Name
  • Blazing Saddles
  • The Purified
  • Open Hearts
  • Under the Rainbow
  • Rising To The Challenge
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • Turbo
  • Killer Klowns from Outer Space
  • Dogville
  • Jojo Rabbit
  • Mars Needs Moms
  • Gravedigger Dave’s Halfway House
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Tremors
  • Love on a Leash
  • Autumn Sonata
  • The Witch
  • She's Gotta Have It
  • Okja
  • There Will Be Blood
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • A Hard Day's Night
  • Midsommar
  • Lady Bird
  • Double King
  • This Man Can't Die
  • Little Women
  • Wesley Willis: The Daddy of Rock 'n' Roll
  • Unlocked
  • Parasite
  • Hair Love
  • The Lighthouse
  • Marriage Story
  • Parasite
  • Surf Nazis Must Die
  • WHAT DID JACK DO?
  • A Face in the Crowd
  • White Dog
  • American Psycho
  • Spider-Man: Far from Home
  • Stop! Or My Mom Will Shoot
  • A Night at the Opera
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Bring Me the Head of Charlie Brown
  • Hot Fuzz
  • Plan 9 from Outer Space
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Knives Out
  • The Rescuers
  • The Aristocats

World Map

Highly rated films Jake is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Black Is King
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Boys State

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more