Sort by

s. has logged 208 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Olive, the Other Reindeer

Olive, the Other Reindeer

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ma

Ma

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Abominable

Abominable

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Terminal

Terminal

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry