• Color Out of Space

    Color Out of Space

    ★★★

    Nic Cage does his best Donald Trump Impression while slam dunking tomatoes on an alpaca farm. There's also cosmic horror happening in the background.

  • Judy

    Judy

    Seeing something as pitifully generic as Judy be made only for the sake of successfully gaining Zellweger another Oscar is proof we are living in the darkest timeline.

  • For Sama

    For Sama

    ★★★★

    You wanna understand what empathy feels like? Step one is don't be born a psychopath, and step two is to watch this first hand account of war, marriage and giving of new life all in the height of the Aleppo conflict. It's only when you realize how often the found footage genre attempts to recreate the emotional response something like this delivers on an inherent level that you realize how selfish that genre can truly be at times. A gripping and one of a kind perspective that should have taken home its rightful Oscar.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★

    I'm an uncultured heathen, thus I'm openly bias in the sense that I do not like period pieces or any kind of Victorian-ish era film that even partially jerks off on upper class elitism of the time(regardless of it doubling as poverty porn), but Holy God did I LOVE Florence Pugh in this! Whether it was the character or just her own portrayal that delivered that, it was perfection! Saoirse was good and Emma Watson as usual just can't act…

  • Leaving Neverland

    Leaving Neverland

    You don't need to believe either side of this story to realize the importance of this film's message against blind idolization and achieving an immortal social status by association. You don't need to consider it a truthful piece of nonfiction filmmaking nor a sensationalist conspiracy vessel in order to find a universally moral standpoint on abuse. We don't need to argue on our opinions to agree that this abuse is real, regardless if you don't find this particular case's evidence…

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★

    In 2013, upon the release of The Wolf of Wall Street, I was able to nostalgically mesmerize myself to the first sweeping Scorsese/Schoonmaker crime epic since maybe Gangs of New York but definitely since Casino. Because of this, The Irishman's presentation in this same iconic format did not trigger the same response I had originally longed for. Even though this was true, I got everything I wanted. Though not the first, nor second time De Niro has worked with Pacino…

  • Crawl

    Crawl

    ★★½

    I didn't get it. I thought the concept was boring, the story was barely a factor and although much of the effects were commendable, some shots of the gators made the Admiral Tarkin CG from Rogue One look Oscar worthy on general basis. I don't mean to sound like a snob(cause based on my personal taste you can trust that I am not), but this felt only a few steps above The Meg or Megashark vs Superduper Octopus Soldiers 5,…

  • In Fabric

    In Fabric

    ★★½

    Gorgeously shot and lavishly stitched together (hey-oh), but all in all, I just didn't feel much with this one. Although the passion is on full display here, after 2 utter masterpieces right before it, In Fabric is easily and without a doubt my least favorite Strickland film to date. It's far too long, thinks its a much more clever take on consumerism than it actually is and can't even claim to be its year's best take on tailored dress making.…

  • 1917

    1917

    ★★★½

    On the release same year we had a movie showcasing how a rat can literally save the universe. It was only fitting that this same year would see a film in which a rat just fucked everything up... Although we as a cinema-going culture are becoming immune to the effect of one-take film techniques, I think its safe to say that this example of such was so well put together that 1917 has become an instant representative of the style,…

  • The Witches

    The Witches

    ★★★

    One of my earliest memories of cinema was the scene in this film in which Luke gets his mouse tail chopped off and later is smearing blood upon a cloth as his wags his now severed appendage across its surface. It was an oddly traumatizing image that stuck with me until 2019 in which I finally saw it again and realized where that visual originated from in the first place. I know I could visited r/tipofmytongue for the answer, but…

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★½

    Still wondering who did wheelchairs best.. This, Mac & Me or Jackass Number 2. Will accept further contenders.

    - The Spork Guy

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★★

    Live Joe LoDuca Rescore + Screening - Beyond Fest 2019

    I saw the premiere of the newly updated rescored version of the film by Joe LoDuca at Beyond Fest 2019. It was preceded by a live performance of the music we were about to hear in this newly released cut. I couldn't believe how well the new audio fit with the original visuals. The music had just enough Italian Horror flare to truly bring out Sam Raimi's initial inspirations for…