Sort by

Ethan has logged 317 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Code 8

Code 8

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★
Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★
Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry