Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The American President

The American President

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
Read the review Edit this entry  
06
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
Read the review Edit this entry  
05
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Locked Down

Locked Down

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
Read prior review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
Read prior review Edit this entry  
13
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry