• Fear Street: 1994

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Freaky

    ★★★½

  • Vampires vs. the Bronx

    ★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Trolls World Tour

    ★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Disclosure

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Zola

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Saint Maud

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Joker

    ★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Good Omens

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Swallow

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Missing Link

    ★★★½

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★½

  • Extra Ordinary

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Yes, God, Yes

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★★½

  • Isn't It Romantic

    ★★★

  • Honeyland

    ★★★★

  • Clemency

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Late Night

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Welcome to Marwen

    ★★½

  • Vice

    ★★★

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Ralph Breaks the Internet