Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Holy Musical B@man!

Holy Musical B@man!

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry