• Star Wars: The Force Awakens

    ★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★

  • Pacific Rim

    ★★½

  • The Others

    ★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★

  • Traffic

    ★★★½

  • Chocolat

    ★★★½

  • The Emperor's New Groove

    ★★★½

  • Cast Away

    ★★★

  • How the Grinch Stole Christmas

    ★★

  • Unbreakable

    ★★★½

  • The Miracle Worker

    ★★½

  • Joseph: King of Dreams

    ★★★

  • Meet the Parents

    ★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★½

  • Memento

    ★★★★½

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★½

  • MVP: Most Valuable Primate

    ★★★½

  • Buzz Lightyear of Star Command: The Adventure Begins

    ★★★½

  • Beethoven's 3rd

  • X-Men

    ★★★★

  • The Adventures of Rocky & Bullwinkle

    ★★

  • The Patriot

    ★★★★

  • Chicken Run

    ★★★★

  • Gone in Sixty Seconds

    ★★½

  • Shanghai Noon

    ★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Dinosaur

    ★★

  • Our Lips Are Sealed

    ★★

  • Mission: Impossible II

    ★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★½

  • Gladiator

    ★★★★

  • The Flintstones in Viva Rock Vegas

    ★½

  • U-571

    ★★★

  • The Road to El Dorado

    ★★★½

  • An Extremely Goofy Movie

    ★★★

  • Pitch Black

    ★★★

  • Snow Day

    ★★½

  • The Tigger Movie

    ★★★

  • Scream 3

  • The Little Mermaid II: Return to the Sea

    ★½

  • My Dog Skip

    ★★★

  • Galaxy Quest

    ★★★★

  • Man on the Moon

    ★★★½

  • Stuart Little

    ★★½

  • Switching Goals

    ★½

  • The Green Mile

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★★½

  • A Christmas Carol

    ★★★★½

  • The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert

    ★★★

  • Sleepy Hollow

    ★★★

  • The World Is Not Enough

    ★★★

  • The Adventures of Young Indiana Jones: Oganga, the Giver and Taker of Life

    ★★★

  • Passport to Paris

    ★★

  • Annie

    ★½

  • Mickey's Once Upon a Christmas

    ★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★½

  • The Adventures of Young Indiana Jones: The Phantom Train of Doom

    ★★★½

  • Three Kings

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★

  • Dudley Do-Right

    ★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★½

  • Runaway Bride

    ★★½

  • Deep Blue Sea

    ★★★

  • Inspector Gadget

    ★★½

  • The Haunting