thheo has logged 107 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mosul

Mosul

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Once

Once

2007
×
★★½
Edit this entry  
28
Breadcrumb Trail

Breadcrumb Trail

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Box

Black Box

2020
×
Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Level 16

Level 16

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lucy

Lucy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★½
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Old Boys

Old Boys

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★½
Edit this entry