Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The River

The River

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Talk

Talk

1997
×
Edit this entry  
02
Jerk

Jerk

1969
×
Edit this entry  
31
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
31
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Walk with Johnny Guitar

A Walk with Johnny Guitar

1996
×
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
Becoming Male in the Middle Ages

Becoming Male in the Middle Ages

2022
×
Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Julia

Julia

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Edit this entry  
22
Getting Any?

Getting Any?

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Walkover

Walkover

1965
×
★★★
Edit this entry  
14
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Toothache

Toothache

1983
×
Edit this entry  
08
Recess

Recess

1972
×
Edit this entry  
08
Orderly or Disorderly

Orderly or Disorderly

1981
×
Edit this entry  
08
The Colours

The Colours

1976
×
Edit this entry  
08
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
Edit this entry  
08
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
Edit this entry  
01
So Can I

So Can I

1975
×
Edit this entry  
01
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Croupier

Croupier

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry