Sort by

Tim has logged 707 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days

Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue

Blue

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bones

The Bones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psych 3: This Is Gus

Psych 3: This Is Gus

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
14 Peaks: Nothing Is Impossible

14 Peaks: Nothing Is Impossible

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry