Sort by

Tim has logged 54 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Munchausen

Munchausen

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Beau

Beau

2011
×
Edit this entry  
28
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★
Edit this entry  
22
Hanzo the Razor: Sword of Justice

Hanzo the Razor: Sword of Justice

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

2019
×
Edit this entry  
21
Hero

Hero

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mission

The Mission

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hit

The Hit

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Death Watch

Death Watch

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
Edit this entry  
08
The Mission

The Mission

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Common Threads: Stories from the Quilt

Common Threads: Stories from the Quilt

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Süden

Süden

1990
×
Edit this entry  
07
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Return

The Return

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Zatoichi

Zatoichi

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
A Night on Bald Mountain

A Night on Bald Mountain

1933
×
Edit this entry  
02
Still Processing

Still Processing

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry