Sort by

Owen has logged 279 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cool Cat Saves the Kids

Cool Cat Saves the Kids

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Macbeth

Macbeth

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annie Leibovitz: Life Through a Lens

Annie Leibovitz: Life Through a Lens

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snap Me

Snap Me

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cool Cat Saves the Kids

Cool Cat Saves the Kids

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry