• Sexy Beast

    Sexy Beast

    ★★★★

    A tension study disguised as a heist film, Sexy Beast has all the elements of a traditional British gangster film, while delivering more substance alongside its crass exterior. A hell of a lot of fun and surprisingly lighthearted - well worth a watch, great with a pint and some popcorn.

    80% 🍿🍿🍿🍿

  • Twentynine Palms

    Twentynine Palms

    ★★★★

    Brutal and nihilistic, Twentynine Palms is a tone study that punches below the belt. A study on masculinity, the American identity, and a great entry into the New French Extreme category, this is one that is not for the faint of heart but will impress those who tune into its wavelength and don't mind a little gristle.

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★

    A carnival noir that showcases some great performances and some incredible world-building, Guillermo Del Toro's Nightmare Alley is a right down the middle Del Toro fantasy that is fun, even if I didn't necessarily care about what it was trying to say or do. Technically impressive, but lacking that element that would make it memorable.

  • Brothers

    Brothers

    ★★½

    solid short - bit heavy-handed - good cinematography - likely would have improved with more time.

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★

    Ah swing and ah miss (in Jared Leto's ridiculous accent).

    40%

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    Bad... but, I had fun.

    50%

  • Shame

    Shame

    ★★★★½

    An incredible film about love, relationships, and people, and how those things can be devastated by war. Magnetic performances by both Ullman and Sydow who lead the film beautifully. Delicate camerawork and direction. Hits to the heart.

    87%

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★

    I've been listening to jazz drums and big band jazz quartets for the past week, I think this film has had its intended effect.

    84% 🥁🥁🥁🥁

    Whiplash communicates an energy and passion to its audience that sucks you in from its earliest scenes. Led by a killer performance by J.K. Simmons, we are swept into the world of intense jazz academia and passion, taking us right to the end credits.

    While I appreciate being left wanting more, I do question…

  • Wild Strawberries

    Wild Strawberries

    ★★★½

    A lovely story. Though I could've used more dream sequences, this film is wonderfully directed and performed, and has a quiet confidence that I think will grow on me with time.

    74% 🍓🍓🍓

  • A Scanner Darkly

    A Scanner Darkly

    ★★½

    An interesting script with interesting animation, great source material, and a great cast, should make A Scanner Darkly a sure thing for a good time - unfortunately, it doesn't.

    58% 🐞 🐞

  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal

    ★★★

    Good but not great, Bergman's The Seventh Seal is more profound in concept than in practice.

    66% 💀💀💀

    I'd say it's more from a technical, film-editing point of view, that this film missed the target for me, and while I certainly loved elements of it, especially the horror elements, it seemed a little confused and wandering, losing my engagement past its genuinely brilliant premise. Hoping this will grow on me with time, but for now, I think it's more fun to discuss than to experience.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★½

    Sloppily directed, edited, and written, Don't Look Up isn't sure if it's satire, horror, or a PSA, and ends up falling short on an all too important premise.

    48% ☄️ ☄️

    The performances are solid, but because we don't care about a single character in this film, we don't care about what drives it forward. It writes itself into a corner with its mining the astroid bit and ends up coming off as more pessimism for pessimism's sake, less making…