Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Look Back in Anger

Look Back in Anger

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
9 Songs

9 Songs

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★
Edit this entry  
06
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Malcolm's List

Mr. Malcolm's List

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Blue's Big City Adventure

Blue's Big City Adventure

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Somewhere in Time

Somewhere in Time

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The End of the Affair

The End of the Affair

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moonfall

Moonfall

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Oranges

The Oranges

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sparks - Dee Vee Dee

Sparks - Dee Vee Dee

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mr. & Mrs. Bridge

Mr. & Mrs. Bridge

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tape

Tape

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Best Friend Is a Vampire

My Best Friend Is a Vampire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry