Sort by

Kim has logged 52 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Over Her Dead Body

Over Her Dead Body

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inventing the Abbotts

Inventing the Abbotts

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nine

Nine

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ask Me Anything

Ask Me Anything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pitch Black Heist

Pitch Black Heist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hysteria

Hysteria

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Genius

Genius

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Devil's Whore

The Devil's Whore

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry