Kim has logged 45 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Confirmation

Confirmation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Beastly

Beastly

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Comedians

The Comedians

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The V.I.P.s

The V.I.P.s

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moon

Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Faustus

Doctor Faustus

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Alexander the Great

Alexander the Great

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Anne of the Thousand Days

Anne of the Thousand Days

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Things I Notice, Things You See

Things I Notice, Things You See

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Down in the Valley

Down in the Valley

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Who Gets the Dog?

Who Gets the Dog?

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry