Kim has logged 289 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Chasing Liberty

Chasing Liberty

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Overboard

Overboard

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All About Nina

All About Nina

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moon

Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wooly Boys

Wooly Boys

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life in Flight

Life in Flight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dear Sidewalk

Dear Sidewalk

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sensation of Sight

The Sensation of Sight

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fever Pitch

Fever Pitch

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wedding Party

The Wedding Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Johnny Dangerously

Johnny Dangerously

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Queen - Live at Wembley Stadium

Queen - Live at Wembley Stadium

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coma

Coma

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Undrafted

Undrafted

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Undrafted

Undrafted

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Box of Moonlight

Box of Moonlight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Another Cinderella Story

Another Cinderella Story

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Through Deaf Eyes

Through Deaf Eyes

2007
×
Edit this entry  
22
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Woman Walks Ahead

Woman Walks Ahead

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry