Kim has logged 179 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Undrafted

Undrafted

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Match Point

Match Point

2005
×
Edit this entry  
24
Cats

Cats

1998
×
Read the review Edit this entry  
21
Chasing Liberty

Chasing Liberty

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Becket

Becket

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Front of the Class

Front of the Class

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Learn America

I Learn America

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Look Back in Anger

Look Back in Anger

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Poison Tree

The Poison Tree

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annie

Annie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The V.I.P.s

The V.I.P.s

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Son

American Son

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All I Wish

All I Wish

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blaze

Blaze

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Brideshead Revisited

Brideshead Revisited

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hatton Garden Job

The Hatton Garden Job

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Demetrius and the Gladiators

Demetrius and the Gladiators

1954
×
★★★
Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Undrafted

Undrafted

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Downton Abbey: The Finale

Downton Abbey: The Finale

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry