Sort by

Thomas has logged 254 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Cléo from 5 to 7: Remembrances and Anecdotes

Cléo from 5 to 7: Remembrances and Anecdotes

2005
×
Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
There Will Be No Leave Today

There Will Be No Leave Today

1958
×
★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
Rams

Rams

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Distant

Distant

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fireball: Visitors from Darker Worlds

Fireball: Visitors from Darker Worlds

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Police, Adjective

Police, Adjective

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Buffet Froid

Buffet Froid

1979
×
★★★
Edit this entry  
20
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
05
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
04
Andrei Tarkovsky: The Reminiscence

Andrei Tarkovsky: The Reminiscence

1996
×
Edit this entry  
03
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Lapsis

Lapsis

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pride

Pride

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
12:08 East of Bucharest

12:08 East of Bucharest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Get Me Wrong

Don't Get Me Wrong

2007
×
Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Young Girls of Wilko

Young Girls of Wilko

1979
×
★★★
Edit this entry  
20
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Boys in the Band: Something Personal

The Boys in the Band: Something Personal

2020
×
Edit this entry