Thomas has logged 102 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Samurai Champloo

Samurai Champloo

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Truth or Dare

Truth or Dare

2017
×
★½
Edit this entry  
03
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Senna

Senna

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Edit this entry  
22
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Final Year

The Final Year

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spaceship Earth

Spaceship Earth

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry