Sort by

Thomas has logged 503 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
20
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Edit this entry  
16
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Comet

Comet

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Trip

The Trip

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★½
Edit this entry