Thomas has logged 484 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
Proxima

Proxima

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
After Everything

After Everything

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★
Edit this entry  
14
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Banana Split

Banana Split

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
National Velvet

National Velvet

1944
×
★★★
Edit this entry  
07
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Turning

The Turning

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry