James has logged 311 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is It

This Is It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wish You Were Here

Wish You Were Here

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hope Springs

Hope Springs

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Family

The Family

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jedi Junkies

Jedi Junkies

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rapture-Palooza

Rapture-Palooza

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry