• Hotel Transylvania: Transformania

    Hotel Transylvania: Transformania

    Even my 4-year-old daughter found herself bored during this one

  • Eternals

    Eternals

    ★★

    While it's hard to deny its overall grandeur, Eternals feels like a chore at times with its lengthy runtime and complexity in the number of characters and overall plotting.

    Where Spider-Man had me invested again, Eternals reminds me that the superhero bubble can be easily burst again

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    I'll admit, I was getting Marvel fatigue between the films and TV shows but what they've done hear is nothing short of remarkable.

    It's also made me want to really see Doctor Strange 2 now, which prior I had very little interest. They've sucked me back in the bastards

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★

    I feel like I should/could log this every day as our 4-year-old is obsessed. And rightly so.

    Encanto is my new Moana and I'm not ashamed at all

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★

    I genuinely haven't had that much fun with a horror film in years.

    Batshit bravissimo!

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★★

    It's far from the best but at least Dark Phoenix eliminates the bad taste left behind by the awful Apocalypse. Not so sure we will see much from this generation of X-Men now.

    To be fair, it could easily see another reboot and the likes of Jubilee, Gambit, Rogue, Bishop at the forefront, let alone a really ambitious take on the Sentinels

  • Saint Frances

    Saint Frances

    ★★★★

    Bold and brave with its focal points, Saint Frances is just a lovely little film. I may or may not have had a big lump in my throat at the end...

  • Spree

    Spree

    ★★

    A nice premise but for such a short film it does wear thin very quickly

  • I See You

    I See You

    ★★★★

    With that eery score coupled with a real sense of mystery and unnerving atmosphere, I See You is a fantastic surprise package.

    The twists are far from predictable and the way the events unfold gradually keep you immersed and hooked.

    I love it when a film surprises you like this when you least expect it.

  • Rambo: Last Blood

    Rambo: Last Blood

    ★★★★

    The perfect Sunday film.

    Tha very fact Rambo pulls out a guy's heart earns it's stars. Simple, bloody fun

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★

    Bale and Damon are a dynamic duo in what is a truly fascinating depiction of two racing legends.

    And those races scenes are scintillating

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    Every bit a refreshing and unpredictable crime caper throughout, Johnson rips up the clichés and presents a truly immersive whodunnit that defies the usual tropes

    Craig is inch-perfect and De Armas is wonderful. And who can argue with that ensemble?!