Thomas has logged 60 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nancy Drew and the Hidden Staircase

Nancy Drew and the Hidden Staircase

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry