Thomas has logged 62 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tramp

The Tramp

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
We

We

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cook

The Cook

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cure

The Cure

1917
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry