Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Contempt

Contempt

1963
×
★★½
Edit this entry  
20
Recess

Recess

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eadweard Muybridge, Zoopraxographer

Eadweard Muybridge, Zoopraxographer

1975
×
★★★½
Edit this entry  
19
On-Gaku: Our Sound

On-Gaku: Our Sound

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Edit this entry  
13
Home When You Return

Home When You Return

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Mysterians

The Mysterians

1957
×
★★★
Edit this entry  
10
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jonas Mekas in Kodachrome Days

Jonas Mekas in Kodachrome Days

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
★★★
Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Inspiration

Inspiration

1949
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spirited Away: Live on Stage

Spirited Away: Live on Stage

2022
×
Edit this entry  
21
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
Is This Just a Story?

Is This Just a Story?

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
11
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
05
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Ain't Easy Being Green

It Ain't Easy Being Green

2023
×
★★½
Edit this entry  
26
Life's a Jungle: Africa's Most Wanted

Life's a Jungle: Africa's Most Wanted

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Tobacco Embers

Tobacco Embers

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
24
Maid Servant

Maid Servant

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Edit this entry  
19
God's Creatures

God's Creatures

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
The Son

The Son

2022
×
★½
Edit this entry  
09
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry