Sort by

thomward ☭ has logged 37 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Norm Macdonald: Nothing Special

Norm Macdonald: Nothing Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
La luna

La luna

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marmaduke

Marmaduke

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John and the Hole

John and the Hole

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
Italian Spiderman

Italian Spiderman

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Beware of Dog

Beware of Dog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Atman

Atman

1975
×
★★★½
Edit this entry  
06
Whiteout

Whiteout

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Spring

Spring

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Adventure Time: Elements

Adventure Time: Elements

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Adventure Time: Islands

Adventure Time: Islands

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry