Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Someone, Somewhere

Someone, Somewhere

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Angel

El Angel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wedding Date

The Wedding Date

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Million Yen Girl

One Million Yen Girl

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry