Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
03
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Yesterday

Yesterday

2019
×
Edit this entry  
29
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Back To The Titanic

Back To The Titanic

2020
×
Edit this entry  
26
Titanic: 20 Years Later with James Cameron

Titanic: 20 Years Later with James Cameron

2017
×
Edit this entry  
25
Titanic Arrogance

Titanic Arrogance

2011
×
Edit this entry  
25
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Superbad

Superbad

2007
×
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Colette

Colette

2018
×
Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read prior review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
Edit this entry  
24
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read prior review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
24
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★½
Edit this entry  
15
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry