Sort by

Tia has logged 190 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Gift from Bob

A Christmas Gift from Bob

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Education

Education

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Edit this entry  
10
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ri¢hie Ri¢h

Ri¢hie Ri¢h

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry