RSS feed for ticilahmann

ticilahmann has logged 207 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rush

Rush

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Elis

Elis

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Hangover

The Last Hangover

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carcereiros - O Filme

Carcereiros - O Filme

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Doll

The Doll

2016
×
Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Sound of Silence

The Sound of Silence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★
Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
S.O.S.: Women to the Sea 2

S.O.S.: Women to the Sea 2

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Heiresses

The Heiresses

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
11
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Edit this entry