RSS feed for ticilahmann

ticilahmann has logged 38 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★
Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
S.O.S.: Women to the Sea 2

S.O.S.: Women to the Sea 2

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Heiresses

The Heiresses

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
11
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Russian Sleep Experiment

The Russian Sleep Experiment

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Based on a True Story

Based on a True Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★½
Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry